Obecnie w sprzedaży dostępne są wyłącznie kotły klasy 5. Oznacza to, że nie można zakupić pieca o niższej klasie. Są one zdecydowanie bardziej ekologiczne od ich poprzedników, a to właśnie ze względu na troskę o środowisko naturalne zakazano sprzedaży innych modeli. Przed zakupem takiego pieca warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat.
Czym charakteryzuje się kocioł 5 klasy?
Kocioł 5 klasy to obecnie jedyny dostępny w sprzedaży model. Zgodnie z przepisami od 1 lipca 2018 roku wszystkie poprzednie wersje zostały wycofane ze sprzedaży. Są to ekologiczne oraz zdecydowanie bardziej ekonomiczne wersje pieców, które mają za jakiś czas całkowicie zastąpić popularne niegdyś „kopciuchy”. Są to kotły z podajnikami, które generują zdecydowanie mniejszą ilość zanieczyszczeń, dlatego są przyjazne dla środowiska naturalnego. W tego rodzaju piecach pali się przede wszystkim ekogroszkiem lub pelletem.
Kocioł 5 klasy wyposażony jest w podajnik, które w automatyczny sposób dostarcza paliwo do komory spalania. Głównym elementem takich kotłów są zawirowywacze, które odpowiadają za poprawę wymiany ciepła odbywającą się między spalinami a wodą kotłową. Pozwala to na zdecydowanie efektywniejsze grzanie oraz zmniejsza ilość generowanych zanieczyszczeń. Piece 5 klasy wyróżniają się także dość sporymi gabarytami, dlatego potrzebują sporo miejsca. Zasobnik na paliwo działa w sposób pełni automatyczny i sterowany jest układem elektronicznym. Dzięki temu takie kotły są praktycznie bezobsługowe. Konieczne jest jedynie regularne uzupełnianie zasobnika oraz wyrzucanie nagromadzonego popiołu.
5 klasa kotła – co to oznacza?
Piece piątej generacji muszą być zgodne z normą PN-EN 303-5:2012. Oznacza to, że w takim kotle można spalać paliwa kopalne, takie jak węgiel brunatny i kamienny, oraz antracyt i koks. Można używać w nich również paliw ekologicznych: pelletu, biomasy i zrębek drewna. Piec musi wyróżniać się minimalną sprawnością cieplną na poziomie 88% w przypadku kotłów o mocy 10kW. Bardzo ważna jest także maksymalna emisja spalin. Piece 5 klasy mogą generować maksymalnie 700 mg/m3 tlenków węgla, 30 mg/m3 organicznych związków gazowych, a także nie więcej niż 60 mg/m3 cząstek stałych przy ręcznym zasilaniu. W przypadku zasilania automatycznego normy te wynoszą kolejno 500 mg/m3, 20 mg/m3 oraz 40 mg/m3.
Kotły 5 klasy a oznaczenie Ecodesign
Każdy piec piątek generacji musi być wyposażony w odpowiednie oznaczenie Ecodesign. Gwarantuje ono, że piec spełnia wymogi unijnej dyrektywy i może być dopuszczony do sprzedaży. Jest to obowiązkowe oznaczenie, które weszło w życie 1 stycznia 2020 roku.
Piec piątej generacji – ile kosztuje?
Dokładna cena pieca 5 generacji uzależniona jest od wielu jego parametrów. Wpływ na nią ma przede wszystkim moc urządzenia, a także to jakiego rodzaju paliwem można w nim palić. Cenę kształtuje również ogólna funkcjonalność modelu i pojemność zasobnika. Wpływa ma również technologia oraz zastosowane materiały. Należy liczyć się z tym, że bardziej wydajne modele wykonane z wysokiej jakości niezawodnych materiałów będą najdroższe. Jest to jednak urządzenie warte swojej ceny.
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się modele z podajnikami. Są bowiem bardzo łatwe w obsłudze. Ingerencja człowieka ogranicza się wyłącznie do uzupełniania zasobnika, a także usuwania nagromadzonego popiołu. Automatyczny system sterowania pozwala na wygodne zaprogramowanie urządzenia, które będzie samodzielnie dozowało odpowiednią ilość paliwa. To, jak duże będą jednorazowe porcje dostarczane do komory spalania zależy głównie od tego, jaka temperatura ma panować w pomieszczeniach. Nowoczesne piece 5 klasy są bardzo wydajne, a to z kolei wiąże się z niższym zapotrzebowaniem na paliwo. W efekcie pozwalają one sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Kotły 5 generacji są zdecydowanie warte swojej ceny i ich zakup jest świetną decyzją. Istnieją różnego rodzaju dotacje rządowe oraz unijne, które pozwalają na dofinansowanie zakupu i wymianę starego pieca na model nowej generacji. Niesie to wiele korzyści zarówno dla gospodarstwa domowego, jak i środowiska. Zmniejszenie ilości generowanych zanieczyszczeń sprawia, że powietrze jest o wiele bardziej czyste.