Eko
groszek
Ekogroszek
Ekogroszek jest paliwem stałym produkowanym z węgla kamiennego. Węgiel w procesie produkcji jest kruszony i przesiewany przez sita, co zapewnia otrzymanie ziaren o frakcji od 5mm do 25 mm.
Po procesie kruszenia ekogroszek jest płukany w celu pozbycia się miału. Ekogroszek wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla kamiennego o niskiej zdolności do spiekania. Bardzo ważnym parametrem jest odpowiednia temperatura mięknienia i spiekania popiołu oraz niska zawartość siarki. Ekogroszek kształtem przypomina drobne bryłki węgla, jednak jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska. Uznaje się go za jedno z najbardziej opłacalnych paliw stałych. Spala się go w niskoemisyjnych kotłach (np. z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym), a jego szkodliwość dla środowiska jest o wiele mniejsza niż w przypadku stosowania paliw wysokoemisyjnych – do atmosfery dostaje się mniej dymu i szkodliwych substancji.
Ekogroszek przeznaczony jest do produkcji energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach retortowych z podajnikiem na ekogroszek. Piece wyposażone w palnik retortowy emitują do atmosfery niewielkie ilości tlenków siarki i tlenku węgla. Spalanie odpowiedniej jakości ekogroszku w kotłach retortowych spełnia wymagania ochrony środowiska. Ekogroszek nazywany jest również opałem ekologicznym, lecz nie każdy. Do miana opału ekologicznego można zaliczyć tylko ekogroszek posiadający świadectwo badania na „znak bezpieczeństwa ekologicznego”.
Zalety ekogroszku
Wybór tego paliwa stałego jest przede wszystkim ekonomiczny, chociaż jego cena może się wydawać wysoka. Ekogroszek jest materiałem o wysokiej kaloryczności, co przekłada się na jego wydajność. Plusem jest też zautomatyzowana obsługa pieca. Wystarczy załadować go raz na kilka dni. Dobrze ustawione urządzenie samo zadba o odpowiednią temperaturę w obiekcie.
Zaletą ekogroszku jest również jego wpływ na środowisko. Słowo „eko” w nazwie nie jest użyte na wyrost. Paliwo to jest o wiele mniej szkodliwe dla natury niż klasyczny węgiel – podczas spalania powstaje mniej gazów cieplarnianych. Materiał spełnia też normy unijne.
Czy ogrzewanie na ekogroszek jest tanie?
Porównując koszty ogrzewania domu ekogroszkiem z ogrzewaniem na prąd, olej i gaz, ogrzewanie na ekogroszek jest tańszym ogrzewaniem, nawet o 40%. Kotły z podajnikiem na ekogroszek nie wymagają wielokrotnego zasypu opałem na dobę. Ekogroszek jest podawany automatycznie z zasobnika. W zależności od pogody, zapas ekogroszku w zasobniku uzupełnia się raz na kilka dni. W okresie letnim można podgrzewać ciepłą wodę użytkową spalając 3 do 4 worków ekogroszku miesięcznie. Kotły na ekogroszek zapewniają komfortowe ogrzewanie domu i pozwalają obniżyć koszty ogrzewania. W przypadku braku sieci gazowej pozwalają na automatyzację procesu ogrzewania domu i są alternatywą dla innych źródeł energii.
Ekogroszek ma jedną z najwyższych kaloryczności i najniższych spiekalności. Co ważne, nie każdy ekogroszek jest tak samo wartościowy. Przed zakupem, musisz więc dobrze sprawdzić jego kaloryczność – im wyższa, tym lepiej. Paliwo emituje niewielką ilością substancji niepalnych. Po spaleniu powstaje mało pyłu. Wilgotność materiału nie przekracza 10%. Zawartość siarki z kolei powinna być niższa niż 1%
Parametry wartościowego ekogroszku
Dobrej jakości ekogroszek gwarantujący bezstresowe ogrzewanie domu w okresie zimowym powinien posiadać odpowiednie parametry:
Węgiel płomienny niespiekający
Węgiel kamienny energetyczny typ 31.2 - węgiel płomienny niespiekający.
Wartość opałowa
Wartość opałowa (Q ir) powyżej 24 000 kJ/kg.
Granulacja (uziarnienie):
Granulacja (uziarnienie): 5 - 25 mm.

Zdolność spiekania
Zdolność spiekania wg. metody Rogi RI, im niższa tym lepiej, wskazane RI<20.
Zawartość popiołu
Zawartość popiołu (części niepalnych) poniżej 10%.
Zawartość siarki
Zawartość siarki - im mniej tym lepiej, wskazana poniżej 1.0%.
Wilgotność
Wilgotność poniżej 10%.